رشد خلاقیت انسان در شبکه های اجتماعی

آیا خلاقیت تنها مختص انسانه؟ هنوز جواب علمی در این رابطه بدست نیاوردم اما خودم به شخصه کارهایی رو از حیوانات دیدم که بنظرم خیلی خلاقانه اومده... بگذریم.
خیلی خیلی ، کم دیده ام که راجع به خلاقیت در گروهی صحبت بشه و یا اعضایی در اینباره همفکری داشته باشند. البته گروه های مشارکتی مثه استارت آپ ویکندها بصورت کلی در این مورد بهتر عمل کرده اند. چند وقتیه که ذهنم درگیر گروه هایی هست که با محوریت خلاقیت فعالیتشون رو در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام دارند. به این نکته فکر میکنم که اغلب ما صرفا تصاویر و فیلم هایی رو بخاطر محتوای خلاقانه بودنشون انتشار میدیم و این انتشار دادن اونقدر راحت و سریع صورت میگیره که چندان تاملی برای توسعه فکری خودمون در رابطه با اون فیلم و یا تصویر نداریم و صرفا به جالب بودن اون برای چند ثانیه تماشا اکتفا میکنیم و میریم سراغ بعدی و بعدی...با خودم این سوال رو مطرح کردم که آیا این کار باعث نمیشه که پیشرفت ما در زمینه توسعه و تقویت خلاقیتمون از یک حد معمول بیشتر رشدی نداشته باشه و ساکن بمونه؟

بسیاری از ما وقت زیادی رو صرف جمع آوری و نگهداری این تصاویر و فیلم ها میکنیم با این هدف که صرفا و صرفا اون هارو به دوستانمون نشون بدیم و نکته مهم اینکه با حس لذت کاذبی که ازین نشون دادن ها بدست میاریم تصور میکنیم نزد دیگران ازاهمیت و و جایگاه خوبی بخوردار شده ایم که بنظرم نتیجه این حالت زندگی کردن دستیابی به خود بزرگبینی کاذب خواهد شد.
شخصا به این نتیجه رسیدم که تنها با این روش به زندگی ادامه دادن، تنهایی رو برامون به ارمغان میاره و یا اگه تنهایی نداشته باشه افرادی گمراه تر از خودمون در دایره زندگیمون جمع میکنیم. اگه از واژه گمراه استقاده کردم صرفا به این خاطر هست که خیلی چیزها در مسیری که در این نظام افرنیش داریم طی میکنیم برام مشخص نیست. دوستانی دارم که در این جور مواقع بلافاصله میتونند ابیاتی از مولانا و یا حافظ بخونند تا کلاس بحث بالاتر بره، اما با توجه به بضاعت ذهنی خودم به همین حد اکتفا میکنم. از نظر و انتقاد شما صمیمانه استقبال میکنم.
نویسنده: حمزه قربانی
telegram:Hamzeh_Qorbani
instagram:Hamzeh.Qorbani

تمام حقوق این وب سایت نزد مجتمع آموزشی ثمر محفوظ است.